Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, składa się on z 6 modułów. Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia – pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury.

 

1) Mały Miś – czytające Przedszkolaki, czyli tzw. wersja przedszkolna

 

Dzieci wraz z nauczycielami uszyły grupową maskotkę, Groszki ,,Rubinkę”, natomiast Kryształki ,,Afkę”.
a) czytamy w domu
Miś jest wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpisują tytuł utworu, który został przeczytany dzieciom w domu, a one wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysowują swoją rączkę.
b) czytamy w przedszkolu
Grupy biorące udział w projekcie zapraszają rodziców bądź osoby związane z przedszkolem. Ich zadaniem jest przeczytanie przedszkolakom wybranego utworu. Wszystkie osoby zapraszane do przedszkola wpisują się do pamiątkowej kroniki przedszkolaków.

 

2) Mały Miś uczy samodzielności

 

Cykl zabaw i zajęć z wykorzystaniem metod aktywnych wdrażających dzieci do samodzielności, dzieci wspólnie z Małym Misiem  uczą się czym jest samodzielność oraz w jaki sposób zdobyć tę ważną umiejętność.

 

3) 100-lecie niepodległości. Pokaż radość  przedszkolaku! 

 

Dzieci otrzymują od Małego Misia list, który zawiera opis zadania tj. przygotowanie przedstawienia na 100-lecie Niepodległości.

 

4) Kulinarne warsztaty z Małym Misiem

 

Cykl warsztatów kulinarnych. Dzieciom stwarza się warunki do samodzielnego przygotowywania posiłków.
W poszukiwaniu smaków odwiedzą przedszkolną kuchnię. Wspólnie z nauczycielem dzieci będą poszukiwały potraw opisanych w literaturze  np. ciasteczka Alicji z Krainy Czarów, piernikowa chatka Baby Jagi z bajki „Jaś i Małgosia”.

 

5) Kuferek Kreatywności Małego Misia 

 

Zabawy plastyczne i teatralne z Małym Misiem. Nauczyciel przygotowuje dla dzieci kuferek, z którego losują misiową zagadkę lub problem do rozwiązania. Zadaniem przedszkolaków jest w jak najbardziej twórczy sposób odnieść się do tematu. W kuferku nauczyciel gromadzi dodatkowo materiały tj. słomki, skrawki tkanin, guziki itp. które dzieci mają wykorzystać w toku zabawy.

 

6)  Misiowe aktywności sportowe 

 

Dzieci będą uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz podejmą próbuję włączenia lokalnej społeczności do aktywności fizycznej.